Inspiromat 08

INSPIROMAT 08

Skautský Inspiromat 2008
 Ve dnech 4.-5. dubna proběhla na skautské základně na Posekanci inspirační akce pro starší skautky a skauty z litomyšlského střediska, kteří se nějak podílejí na vedení družin nebo oddílů.
 Smyslem bylo především seznámit se s nejnovější koncepcí skautské výchovy dětí postavené na principu získávání takzvaných klíčových kompetencí. Je to systém, který se v západní Evropě běžně používá (nejen) ve školství a v poslední době proniknul i k nám. Osobnost dětí se rozvíjí vytyčením osobních cílů sebezdokonalování - např. ve sportu, umění, znalosti přírody nebo v čemkoli jiném, co koho zrovna zajímá. Přitom není důležité dosáhnout nějaké stanovené úrovně, ale posouvat své osobní hranice.
 Kdo si však myslí, že šlo o nějaký výhradně teoretický kurz, je na omylu. Co bychom to byli za skauty, kdyby s námi nebyla zábava? Člověk se nejvíc naučí v praxi a nejlíp ve formě různých her. Již první večer nás čekal náročný noční závod Le Mans a Příběhy z depa, kde se odpočinutí závodníci střídali s těmi na trati. Na druhý den byly připraveny dva programové bloky. V jednom jsme si vyzkoušeli různé pohybové týmové hry, vyžadující však především použití hlavy:-) a dobrou spolupráci. Dovedli byste například vyrobit poslepu z dlouhého lana přesný čtverec? Nebo předat si míč ve třinácti lidech v přesném pořadí za méně než 2 vteřiny? Ve druhém bloku jsme se zase učili připravit plakát, aby zaujal pozornost a sdělil potřebné informace. Jako příklad jsme vyrobili plakát lákající návštěvníky do ZOO na prohlídku nově objevených druhů zvířat, která jsme předtím nakreslili. Udělat dobrý plakát je skutečně věda. Každý jsme si jeden vlastnoruční přivezli z domu a srovnávání pak bylo velice zajímavé i poučné. Mimo jiné šlo v obou blocích programu o to uvědomit si možnosti využití nového programu skautingu v jakékoli činnosti.
 Celá akce se opravdu povedla a myslím, že jsme si to pořádně užili, načerpali spoustu nápadů a vyměnili si cenné zkušenosti. Zúčastnilo se 24 náctiletých (14 dívek a 10 chlapců) a 11 dospělých. A v budoucnu se, doufám, můžeme těšit na nějaké pokračování.

Matěj Pecháček, 13. oddíl Tři slunce

Lilie, květen 2008